Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Horace Joseph Greasley - příběh válečného zajatce

Špatná strava, ale i nemoci se podepsaly na zdravotním stavu zajatců. K tomu musíme připomenout bezohlednost stráží SS. Jednoho dne zde byl Jim málem ubit k smrti pro neuposlechnutí rozkazu.

Horace Joseph Greasley se narodil 25. prosince 1918. Vyrůstal na rodinné farmě v Ibstocku. Když Hitler obsadil Československo, bylo Jimovi (jak se mu přezdívalo) dvacet let. Těsně předtím, než se přihlásil do války, pracoval jako holič. Po sedmi týdnech vojenského výcviku se zapojil do největšího válečného konfliktu v dějinách v oblasti severní Francie. Bohužel byl 25. května 1940 zajat. Následoval strastiplný pochod přes Franci a Belgii do Lucemburska. Odtud cestoval přeplněným vlakem až do svého prvního tábora Stalag XXI D. Mnoho jeho krajanů tuto cestu nepřežilo. O nic lepší podmínky nebyly ani v samotném táboře. Vězni byli krmeni zelnou polévkou, zatímco jejich strážci si dopřávali vejce, šunku a horkou kávu. Špatná strava, ale i nemoci se podepsaly na zdravotním stavu zajatců. K tomu musíme připomenout bezohlednost stráží SS. Jednoho dne zde byl Jim málem ubit k smrti pro neuposlechnutí rozkazu. Téměř dva dny ležel v bezvědomí a několik dalších se z toho vzpamatovával.

V táboře se objevila delegace z Ženevy. Jeden statečný voják jménem Charlie Cavendish řekl inspektorům o hrůzách, které vězni zažívají v tomto táboře. Charlie Cavendish si byl vědom, že bude za to přísně potrestán, ale chtěl pomoci svým kamarádům. Na dalším apelu ho už nikdo neviděl. Všem se však navždy vryl do paměti pro své laskavé srdce.

 

V roce 1941 byl Jim odvezen do dalšího tábora ve Slezsku, zde už byly daleko lepší podmínky než v předešlém táboře. I když museli dřít okolo deseti hodin denně v mramorovém lomu, alespoň neměli za zády stráže SS s jejich pověstnou brutalitou. Na patnáct měsíců se pro Jima stál tábor E 166 Saubsdorf (dnes Supíkovice na Jesenicku) domovem.

V táboře E-166 se poprvé setkává s Rosou Rauchbach, dcerou ředitele tábora Heinricha Rauchbacha. Mezi Jimem a sedmnáctiletou dívkou vzniká vzájemné pouto, které vydrží až do konce války. Jim znovu „oprášil“ své předválečné povolání a působil v táboře jako holič. Rosa vypomáhala jako tlumočnice.

Na přelomu června a července 1942 byl přesunut do pracovního tábora E 250 v Adolfovicích. Tábor se nacházel u cesty pár kilometrů od Jeseníku. I zde probíhal jeho románek s Rosou. Ve své knize Do The Birds Still Sing in Hell? popisuje na 200 „útěků“ mimo tábor. Ve většině případů dokázal zpět do tábora propašovat jídlo, občas i součástky do rádia. Díky tomu byly vězni schopni dozvídat se o zprávách z fronty. Kniha vyšla v roce 2008. V roce 2009 o příběh projevil zájem i Steven Spielberg. Snad se mu podaří oslovit i nahrávací společnosti, aby byl příběh Jima zfilmován.

Spolu s Rose mnohokrát riskovali život zastřelením.  Navíc se zjistilo, že Rose tajila židovské předky. Na konci války se Jim za Rose zaručil, a tak mohla pracovat v Německu na americké letecké základně jako tlumočnice. Jim byl zajatcem 4 roky a 364 dní. S Rose si psali i poté, co se vrátil do rodné Anglie.    V prosinci 1945 však dopisování skončilo. Až v prosinci roku 1946 přišel z Německa dopis od Margit Rosch, který osvětlil události konce roku 1945.

Rosa Rauchbach zemřela v prosinci 1945 po porodu svého syna, kterému dala jméno Jakub (v knize je u jména vysvětlivka: slezské jméno Jakub znamená Jacob, James-Jim). Bohužel nepřežil ani chlapeček. Horace se nikdy nedozvěděl, jestli dítě bylo opravdu jeho.

Horace měl se svou první ženou Cathleen syna Stevena a dceru Lesley. V roce 1975 se znovu oženil a společně se svou druhou ženou Brendou se odstěhovali do Španělska, kde v roce 2010 i zemřel. S Brendou i Stevem jsem se spřátelil a dodnes jsme v kontaktu. Za veškeré obrazové materiály děkuji právě jim.

 

Tento příběh je jedním z mnoha. Stal se součástí válečné expozice, která se nachází v muzeu obce Česká Ves. Muzeum je otvřené od 6. května každou sobotu od 13-17 hodin. Vstupné je dobrovolné. Válečná expozice obsahuje informace z mého jedenáctiletého hledání v archivech, internetu i v terénu. Jesenickem prošlo za války okolo 6000 válečných zajatců ze všech koutů světa. Dnes jsem v kontaktu s rodinami těchto zajatců z Ruska, Francie, Kazachstánu, Anglie a Nového Zélandu.

 

Autor: Roman Janas | neděle 16.4.2017 11:54 | karma článku: 20,19 | přečteno: 569x
  • Další články autora

Roman Janas

William Sanderson - příběh válečného zajatce

William se narodil 12. června 1917 v Bridgetonu a na evropskou půdu vkročil v řadách I. praporu Glasgow Highlanders (The Highland Light Infantry) v září 1939 jako součást 127 „Manchesterské“ brigády 42. divize (East Lancashire)...

8.3.2018 v 11:46 | Karma: 13,72 | Přečteno: 370x | Diskuse| Kultura

Roman Janas

Frederick Sidney Sugden - příběh válečného zajatce

V době svého zajetí prošel hlavním táborem v Lambinowicích (Stalag 344 Lamsdorf). Zřejmě prošel ještě dalšími pracovními komandy než se dostal do Vápenné.

7.3.2018 v 21:10 | Karma: 12,49 | Přečteno: 338x | Diskuse| Kultura

Roman Janas

Pomozte šířit příběhy válečných zajatců

Vážení přátelé, známí i neznámí, dovolte mi vás poprosit o vaši pomoc. V loňském roce to nevyšlo, i přesto se mi povedlo válečnou expozici, za pomoci mnoha hodin práce a drobných sponzorů, uvést do fungujícího stavu.

22.9.2017 v 19:48 | Karma: 8,57 | Přečteno: 229x | Diskuse| Osobní

Roman Janas

Panychida za válečné zajatce a návštěva válečné expozice v České Vsi

Dlouho očekávaná akce k 72. výročí od konce druhé světové války. Necelá šedesátka účastníků se přišla poklonit padlým válečným zajatcům na lesní hřbitov Borek v Domašově.

14.5.2017 v 9:40 | Karma: 11,34 | Přečteno: 263x | Diskuse| Pozvánky, akce

Roman Janas

Pietní akt (panychida) za válečné zajatce z Jesenicka a návštěva muzea v České Vsi

Dovoluji si Vás pozvat jménem spolku Kostelík v horách na sobotu 13. května 2017, kdy si budeme na Jesenicku připomínat 72. výročí od konce 2. světové války.

29.4.2017 v 16:45 | Karma: 6,52 | Přečteno: 176x | Diskuse| Pozvánky, akce
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Ukrajinská policie zadržela šest Čechů za telefonické podvody z Oděsy

23. dubna 2024  21:25

Ukrajinské úřady oznámily zadržení devíti členů zločinecké organizace včetně šesti Čechů, kteří z...

Nepříjemné svědectví. Bulvární boss popsal, jak Trumpovi pomohl s kampaní

23. dubna 2024  21:21

Bývalý vydavatel bulvárního listu National Enquirer v úterý u newyorského soudu popsal porotě, jak...

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

23. dubna 2024  14:33,  aktualizováno 

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že...

Narušitelé jsou všude. Čínská rozvědka přitvrzuje, chlubí se i českým zářezem

23. dubna 2024

Premium Čínské tajné služby v posledních letech posilují svůj vliv a nebojí se ani prezentace na sociálních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 21
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 952x
Před jedenácti lety jsem začal s pátráním po osudech válečných zajatců, kteří prošli pracovními komandy na Jesenicku. Více než 130 jich zde zemřelo nebo bylo zastřeleno.

V květnu roku 2016 jsem v muzeu v České Vsi založil válečnou expozici, které se věnuji dodnes.

Muzeum můžete navštívit zde: